Jest rok 1935 Faustynie Kowalskiej, skromnej zakonnicy objawiał się Jezus, polecając jej by głosiła orędzie o Bożym Miłosierdziu całemu światu. Jezus Miłosierny wskazał s. Faustynie pięć sposobów, w jaki ludzie mogą wypraszać zbawienie dla siebie i całego świata: odmawiając koronkę do Miłosierdzia Bożego, modlitwę przed obrazem Jezusa Miłosiernego z napisem: "Jezu, ufam Tobie", modlitwę w godzinie konania Chrystusa na krzyżu, zwaną Godziną Miłosierdzia (godz. 15.00), obchodzenie święta Miłosierdzia i szerzenie czci Miłosierdzia Bożego modlitwą, słowem i czynem.

     Kult Miłosierdzia Bożego rozwijał się już po śmierci s. Faustyny w październiku 1938r, jednak na większą skalę kult Bożego Miłosierdzia zaczął się rozwijać w latach 80- tych XX wieku, kiedy na stolicy piotrowej zasiadł rodak świętej Faustyny -Jan Paweł II. To on w 1980 roku ogłosił encyklikę Dives in misericordia o Bożym Miłosierdziu.

      Ważną datą dla szerzenia kultu Miłosierdzia Bożego była beatyfikacja s. Faustyny (18 kwietnia 1993 roku), a siedem lat później 30 kwietnia 2000 r. Jan Paweł II wyniósł siostrę Faustynę Kowalską do chwały ołtarzy, jako świętą. Papież Polak wzywał wszystkich rodaków, by byli   świadkami Bożego Miłosierdzia!

     W Polsce do rozwoju kultu Miłosierdzia Bożego przyczyniło się także wydanie w 1981 r. „Dzienniczka" siostry Faustyny. W połowie lat 80. nie było już diecezji, która by nie miała parafii pw. Miłosierdzia Bożego.

       Dziś do sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie Łagiewnikach przybywa corocznie ponad milion pielgrzymów z Polski i wszystkich kontynentów. Największe tłumy od lat przybywają w pierwszą niedzielę po Wielkanocy, czyli Święto Miłosierdzia Bożego. Należy nadmienić, że Sanktuarium licznie odwiedzili młodzi podczas Światowych Dni Młodzieży w 2016 roku w Krakowie.

     Nasz papież nigdy nie przestawał szerzyć kultu Bożego Miłosierdzia w swojej ostatniej książce "Pamięć i tożsamość" Jan Paweł II poświęcił Miłosierdziu Bożemu oddzielny rozdział zatytułowany "Tajemnica Miłosierdzia".

     Nauczanie o Bożym miłosierdziu naznaczyło cały pontyfikat Jana Pawła II, a jego zwieńczeniem było ofiarowanie światu święta Bożego Miłosierdzia w pierwszą niedzielę po Wielkanocy. Jan Paweł II umarł w wigilię święta Bożego Miłosierdzia” 

                                                                                       Wioletta Kapustka