3 września 2022 r. odbył się finał akcji "Narodowe Czytanie", nad którą  honorowy patronat objęła  Para Prezydencka. Lekturą jedenastej odsłony akcji były "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza. Z tej okazji Prezydent RP Andrzej Duda skierował tradycyjnie przesłanie:

"Dwieście lat temu w Wilnie zostały wydane Ballady i romanse Adama Mickiewicza – zbiór poezji, który zapoczątkował w Polsce romantyzm. Młodzieńcze, a jednocześnie bardzo dojrzałe wiersze okazały się przełomowe  i dzisiaj trudno wyobrazić sobie bez nich dalsze dzieje naszej literatury. (…) Romantyzm to istota polskości i fundament nowoczesnej tożsamości naszego narodu. To epoka zmagań z zaborcą, utrwalona w biografii Adama Mickiewicza oraz tych wszystkich polskich patriotów, uczestników tajnych stowarzyszeń  i powstań, działaczy emigracyjnych i spiskowców, którzy na różne sposoby,  w kraju i na obczyźnie, czynem i słowem toczyli bój o suwerenną Rzeczpospolitą."

6 września uczniowie naszej szkoły włączyli się w akcję "Narodowe Czytanie" poprzez lekturę ballad Adama Mickiewicza. Klasa V przeczytała z podziałem na role "Powrót taty", zaś klasa VI " Panią Twardowską". Odbiorcami występu byli pozostali uczniowie wraz wychowawcami. Dla najmłodszych klas był to pierwszy kontakt z utworami wieszcza, a dla starszych przypomnienie klasyki polskiej literatury.

IMG 20220906 110500

 

FOTORELACJA

A. Browska