,,Produkcja plastiku na masową skalę ruszyła w latach 50 XX wieku. Do dziś na całym świecie pojawiło się już 9,1 mld ton! A tylko 9% trafiło do recyklingu.

Gdzie więc zalega pozostałe 91%?

Większość z niego leży w morzach i oceanach…I będzie tam leżała jeszcze kilkaset lat. Nie pozbędziemy się go już. Ale możemy pomyśleć o przyszłości i zadbać o to, żeby używać mniej plastiku. O tym jest właśnie program edukacyjny BRITA – Filtrujemy dla Bałtyku!

Mamy jedno morze. A ono i jego mieszkańcy od lat mierzą się z problemem zanieczyszczeń.

Akcja skierowana jest do dzieci w wieku szkolnym, ponieważ wierzymy, że jeśli naprawdę ma się coś zmienić – to trzeba zacząć edukację od najmłodszych lat. Ufamy we wrażliwość, empatię i otwartość dzieci. Chcemy im pokazać, jak ogromny wpływ na świat mają ich codzienne wybory i zachowania. Ale ponieważ chcemy ich czegoś nauczyć, a nie przestraszyć, wybraliśmy do tego najlepszą ambasadorkę na świecie – naszą, polską fokę szarą.

Adoptowaliśmy jedną z fok, które po urodzeniu wymagały rehabilitacji i trafiły do Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego. Nasza Britka – bo tak nazwaliśmy foczkę – przeprowadzi dzieci przez cały nasz program. ‘’

To organizatorzy o swoim Programie.

Uczniowie z najmłodszych klas oraz ze ,,zerówki’’ przez kilka godzin brali udział w realizacji założeń tego Programu. Z dużego ekranu oglądali historię młodej foki Britki, poznali mieszkańców naszego morza Bałtyckiego oraz czyhające na morską faunę i florę – zagrożenia. Następnie obejrzeli dzbanek filtrujący BRITA do wody oraz filtry do wody Maxtra +. Dowiedzieli się, że pijąc filtrowaną wodę, ograniczają liczbę kupowanych plastikowych butelek. Uczniowie komponowali czyste środowisko wodne dla Britki na klasowej makiecie. Kiedy posiedli już trochę praktycznej wiedzy przystąpili do wykonywania prac plastycznych oraz rozwiązywania: krzyżówek, plątaninek i wykreślanek. Na koniec, podzieleni na grupy wykonali na dużych bristolach zdrowe, czyste i pozbawione jakichkolwiek zanieczyszczeń – wodne środowisko dla morskich zwierząt w Bałtyku. Prace wykonane przez uczniów zostały umieszczone na sztalugach na korytarzu szkolnym.

IMG 20211027 123048

FOTORELACJA

M.Majka