11 września 2023 r. uczniowie i nauczyciele naszej szkoły wzięli udział w Akacji Narodowego Czytania, nad którą honorowy patronat objęła Para Prezydencka. Akcja Narodowego Czytania została zainicjowana w 2012 roku wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza.

Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej było lekturą dwunastej odsłony Narodowego Czytania. Eliza Orzeszkowa była jedną z najwybitniejszych powieściopisarek w okresie polskiego pozytywizmu.

Wydana w Warszawie w roku 1888 powieść Nad Niemnem jest najważniejszym dokonaniem literackim Elizy Orzeszkowej. Utwór pierwotnie miał nosić tytuł Mezalians, co sugerowało główny wątek utworu: miłość panny ze dworu i zagrodowego szlachcica. Jednak w miarę pisania książki okazało się, że dzieło, które powstaje, będzie o wiele poważniejsze w swej wymowie i w swym przesłaniu ideowym. Orzeszkowa ostatecznie znacznie wyszła poza historię miłości Jana i Justyny, udało jej się bowiem ukazać rozległy obraz społeczeństwa polskiego drugiej połowy XIX wieku, czasów po klęsce powstania styczniowego, w nowej sytuacji polityczno-społecznej. Już sama zmiana tytułu na Nad Niemnem sygnalizuje znaczne rozszerzenie zainteresowań autorki. Pojawią się zagadnienia dotyczące problemów ważnych dla ogółu Polaków.

A. Browska