W dniu 17 listopada 2023 r. nasza szkoła uczestniczyła w akcji „XIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia” organizowanej pod hasłem: „Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają!”.

Organizatorem Głównym jest Wydawnictwo Karty Grabowskiego z Poznania. Pomysłodawcą akcji Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia jest Pan Andrzej Grabowski, założyciel Wydawnictwa Karty Grabowskiego. Wielki pasjonat niecodziennego nauczania-uczenia się matematyki. Autor kart Grabowskiego „Tabliczka mnożenia”, „Dodawanie i odejmowanie” oraz „Gry logiczne (3 kolory)” (które opracował z córką Justyną Grabowską-Dybek).

Celem akcji jest propagowanie zabawowej formy nauczania-uczenia się matematyki. Ma ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. Akcja jest okazją dla uczniów do nadrobienia „tabliczkowych” zaległości po wakacjach. Natomiast dorośli mogą dać przykład dzieciom – pokazując swoją świetną znajomość trudnych przypadków mnożenia.

„Tabliczkowa wiedza” sprawdzana jest w niecodzienny sposób – podczas krótkich egzaminów z tabliczki mnożenia. Egzaminatorami są właśnie młodsi uczniowie. Tworzą oni specjalne Komisje oraz Patrole Egzaminacyjne. Zaopatrzeni są w losy i przepytują starszych kolegów oraz dorosłych.

Wiele emocji wywołują egzaminy przeprowadzane przez Patrole Egzaminacyjne. Uczniowie-egzaminatorzy wychodzą na ulice, do sklepów, parków i przepytują przypadkowych przechodniów.

„Egzamin” – brzmi bardzo groźnie i wielu osobom kojarzy się z trudnymi „przeprawami” – w formie testów, klasówek i zaliczeń. W trakcie ŚDTM egzaminy są znacznie przyjemniejsze! Ich główną formą są losy o różnym stopniu trudności.

Każda osoba, która odpowie (ustnie lub pisemnie) na 5 pytań z losu, otrzymuje tytuł Eksperta Tabliczki Mnożenia oraz imienną legitymację. Posiadana legitymacja jest ogromną motywacją dla dzieci do dalszego pogłębiania wiedzy matematycznej i osiągania lepszych wyników w szkole.

W naszej szkole do przeprowadzenia akcji zgłosiły się dwa patrole i jedna komisja egzaminacyjna. W skłąd poszczególnych zespołów weszli:

Patrol Egzaminacyjny nr 1:

  1. Piotr Naleźny - egzaminator
  2. Hanna Nowak -asystent
  3. Adam Naleźny - asystent

Patrol Egzaminacyjny nr 2:

  1. Kornelia Siepierska - egzaminator
  2. Milena Micek - asystent

Komisja Egzaminacyjna:

  1. Błażej Borkowsk - egzaminator
  2. Hubert Czapla -  asystent

Pierwsza grupa pojechała w odwiedziny do Urzedu Gminy Czarna, gdzie prowadziła egzaminy wśród pracowników. Wszyscy chętnie wzięli udział w akcji i uzyskali zaszczytny tytuł „Eksperta Tabliczki Mnożenia”.

Druga grupa egzaminowała Pana Tadeusza Knycha - sołtysa naszej miejscowości, który co roku bierze aktywny udziała w naszej akcji.

Trzecia grupa miała za zadanie egzaminowanie uczniów i nauczycieli naszej szkoły.

Łącznie przeegzaminowano 50 osób: w tym 19 dorosłych.

Dziękujemy uczniom, nauczycielom, sołtysowi Głowaczowej i pracownikom Urzedu Gminy w Czarnej za włączenie się w akcję promującą Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia.

Fotogaleria


Organizator lokalny - Ewa Baryłecka-Buszta